KARARSIZLIK

KARARSIZLIK

Kararsızlık bizi yiyip bitiren, enerjimizi tüketen bir durum. Yapayım mı yapmayayım mı, diye düşünüp dururken bir bakarız ki yorgun düşmüşüz.

Bazen de düşünmekten o kadar sıkılırız ki karar vermeyi sonraya erteleriz.

 Ertelemek de bize hiç iyi gelmez çünkü ne kadar ertelesek de aklımızın bir köşesinde o konu durur, aklımıza geldikçe de canımızı sıkıp, enerjimizi aşağı çekmeye devam eder.

 

Bu yüzden yaşam enerjimizin düşmesini istemiyorsak kararlarımızı bir an önce vermeliyiz.

 

Neden karar veremiyoruz?

 

Gerçek sorun kararsızlığımızın altında yatan korkularımızdır: Hata yapma korkusu, yanlış karar verme korkusu, suçlanma korkusu, kendimizi suçlama korkusu, pişman olma korkusu gibi korkularımız. Ve sonuç olarak hepsinin altında; “Ya üzülürsem!” korkumuz.

 

Nasıl karar veririz?

 

Karar verebilmemiz için seçimlerimizin sonuçlarını göze almamız gerekir. Sonucun iyi ya da kötü olabileceğini en baştan kabule geçmeliyiz.

 

Karar vermeye çalışmayı bırakıp korkularımıza bakalım. Neden korkuyoruz? Bu kararı verirsem ve sonunda pişman olursam ne olur? Üzülür müyüm? Öyleyse üzülme ihtimalini kabul etmek zorundayız.

 

Hayatın içinde üzülmek de sevinmek de var. Kimse tüm hayatını mutluluk ve sevinç içinde geçirmiyor.

 

Bazı kararsızlıklar yıllara mal oluyor. Üzüleceğimiz şeyler olabilir ama üzüntüden kaçmaya çalışarak yaşarsak ömrümüzün sonuna yaklaştığımızda korkularımız yüzünden hiçbir şey yaşamayamış olduğumuzu fark edeceğiz ve o zaman bir çok şey için ne yazık ki çok geç olacak.

 

Bu yüzden bir an önce bir karar verelim, harekete geçelim. Kararımızı daha rahat verebilmek için kendimize; “Bu dünyanın sonu değil, kararımın sonunda kimse ölmeyecek, memnun olmazsam kararımı başka yönde değiştirebilirim” (ki çoğu zaman aslında bu olasılık vardır ama fark etmeyiz.) gibi telkinlerde bulunabilir ve kendimizi karar vermeye ikna edebiliriz.

 

Herkesin kararlarını gönül rahatlığı ile bir an önce vermesi dileğiyle...

 

Sevgiyle...

 

Özlem Hatipoğlu

 

Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak, bilinçaltı temizliği yapmak, hayatınıza yeniden yön vermek ve dönüşümünüzü hızlandırmak için; Özlem Hatipoğlu ile bireysel olarak çalışmak istiyorsanız, ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilir ya da randevu için 05324516323 numarayı arayabilirsiniz.