KÜÇÜK DERTLERİ BÜYÜTMEYİN

KÜÇÜK DERTLERİ BÜYÜTMEYİN

Geçen ay çocuklarımla tatile gittim. Bir sabah otelde neşeyle sohbet edip kahvaltımızı ederken aniden;

“ÇOCUĞUMU BULAMIYORUM, ÇOCUĞUMU BULAMIYORUM!” diyen bir kadın feryadı duyduk.

Bütün başlar o tarafa döndü, havuz tarafından yalpalayarak ve bağırarak gelen anneyi gördük.

 
 
Annenin feryadı ile birlikte, bütün acısı ve çaresizliği hepimize geçmişti. Bir anda hepimizin kanı dondu, zaman durdu, sanki tüm otele bir kara bulut çöktü.
 
 
Birkaç saniyeliğine tam bir sessizlik oldu herkes nefesini tuttu ve tüm kafalar havuza doğru döndü hepimizin gözleri havuzu baştan sona taradı çünkü ne yazık ki hepimizin bilinçaltında havuza düşüp boğularak ölmüş çocukların kaydı vardı. Havuzda hiçbir şey göremeyince herkes bir nefes aldı ve aniden bir koşuşturma ile çocuk aranmaya başladı.
 
 
Bir çocuk bulup kadına getirdiler uzaktan “O değil, o değil!” diye bağırmaya ve çırpınmaya devam ederken getirilen çocuğun annesi gelip çocuğunu kaptı.
 
 
Derken otelin yan tarafından “Burada burada!” diye bir sesle beraber kadının çocuğu bulunup getirildi. Çocuğuna sımsıkı sarılmış ve ağlamaya devam eden kadın doğal olarak bir süre kendine gelemedi. Onu oturtup su verdiler ve yavaş yavaş sakinleşmeye başladı.
 
 
Herkes bir anda rahat bir nefes aldı, siniri bozulup ağlayanlar, gülenler, sonra yavaş yavaş hepimiz normale dönerken oğlum, “Vay be!” dedi “Kadının yaşadığı şeye bak! Bir daha hayatta hiçbir şey için endişelenmeyeceğim, insanlar neler yaşıyorlar.”
 
 
Herşeyi ille de senin yaşaman gerekmiyor, başkalarının yaşadıklarından ders almayı öğren diyorlar ya işte o beş dakika hayatının en önemli dersini verdi oğluma.
 
 
Girilemeyen okullar, alınamayan notlar, kaybedilen yarışlar, geç kalınan randevular, yapılamayan işler hiçbiri çok da önemli değil, abartıp duruyor ve kendimizi boşuna yoruyoruz. Dilerim bir daha hiçbir anne “Çocuğumu bulamıyorum!” diye feryat etmesin ama kafamıza bir şeyleri fazla takmamamız gerektiği de hiç aklımızdan çıkmasın.
 
 
Sevgiyle...
 
 
Özlem Hatipoğlu
 
 
Zihin detoksu yaptırmak, olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak için; Özlem Hatipoğlu ile çalışmak istiyorsanız, ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Özlem Hatipoğlu’nun farkındalık yaratan videolarını izlemek için youtube kanalına abone olabilir ya da diğer paylaşımlarını kaçırmamak için instagramdan ozlem_hatipoglu adıyla takip edebilirsiniz. Bu yazının altında bulunan simgeleri tıklayarak Özlem Hatipoğlu’nun sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.