BEKARLIK UTANILACAK BİR ŞEY DEĞİL

BEKARLIK UTANILACAK BİR ŞEY DEĞİL

Fark ettiğim bir şey var; yaşları 30 u geçmiş ve evlenmemiş kadınların büyük bir kısmı utanarak “Bekarım.” diyorlar.

Bekarlık utanılacak bir şey değil, evlenmiş olmak da övünülecek bir şey değil.

Ancak zihninizde çoktan beri oluşmuş olan toplumun dayattığı önyargılardan arınırsanız net olarak görebileceksiniz.
 
 
Toplum size evlenmenin bir başarı oldluğunu empoze ettiği için evlenmemiş olmaktan utanıyorsunuz oysa evlenmek ya da bekar kalmak size ait bir seçimdir.
 
 
Hayatınız size aittir ve sizin seçimlerinizle şekillenir. Toplum öyle istiyor diye ya da herkes evleniyor diye evlenmek zorunda değilsiniz.
 
 
Bekar olmaktan utanmanın altında bilinçaltınızda size kendinizi alınıp satılacak bir meta olarak görmeniz ya da evlenmeyi bir başarı olarak görmeniz ve sizin bunu başaramamış olduğunuz düşüncesi var.
 
 
Bunun nedeni doğduğunuzdan beri etrafınızda sürekli duyduğuz, “Bak.... evde kaldı.” “Bir koca bulamadı.” “Bu kadar dağınık olursan seni kimse almaz.” “Seni alan iki gün sonra geri getirir.” gibi maalesef toplulumuzda çok kullanılan ve alt metninde kadının alınıp satılacak bir meta olduğunu ve bir koca bulmanın başarı olduğunu empoze eden cümleler.
 
 
Siz alınıp satılacak bir şey misiniz? Kendinize dikkat edin, içinizi sorgulayın bekarım derken alt metinde
 
 
beni kimse beğenip almadı,
 
 
evlenmeyi beceremedim,
 
 
birini bulmayı beceremedim,
 
 
ilişkilerimi yürütmeyi beceremedim
 
 
ben yetersizim,
 
 
başarısızım,
 
 
beceriksizim gibi duygular geçiyor içinizden belki çok derinden geçiyor fark edemiyorsunuz.
 
 
İç sorgulamaya giriştiğinde kendinizi fark edeceksiniz ve bu sorgulamaya başladığınızda da belki gerçekte evliliğin size göre olmadığını özgür bir ruhunuzun olduğunu aslında hiç evlenmek istemediğinizi ama ele güne rezil olmamak için evlenmeyi istediğinizi zannettiğinizi fark ederek mutlu sona ulaşacaksınız.
 
 
Bekar kalmak seçimi de bir mutlu son olabilir ama önce yıllardır mutlu son evlilik sahnesi ile biten film karelerinin bilinçaltınıza çakmış olduğu hipnozu aşmanız gerek.
 
 
Herkesin hayatını kendi bilinçli seçimleriyle şekillendirmesi dileğiyle.
 
 
Sevgiyle...
 
 
Özlem Hatipoğlu
 
Zihin detoksu yaptırmak, olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak için; Özlem Hatipoğlu ile çalışmak istiyorsanız, ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Özlem Hatipoğlu’nun farkındalık yaratan videolarını izlemek için youtube kanalına abone olabilir ya da diğer paylaşımlarını kaçırmamak için instagramdan ozlem_hatipoglu adıyla takip edebilirsiniz. Bu yazının altında bulunan simgeleri tıklayarak Özlem Hatipoğlu’nun sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.